درباره ما

ایران مینیمالیسم ؟

جاه‌طلبانه به نظر میاد. ولی خب، در مورد ما نمی‌شه گفت جاه‌طلبی. حقیقتاً اصطلاحِ رسالت، دغدغه، هدف، آرمان و یا واژه‌هایی زیباتر از همین دست مناسب‌ترند.

فانتزیِ اکثر آدم‌ها به این شکلِ که همه چیز از یک ایده شروع می‌شه. تا حدودی درسته، اما اینکه اون ایده از کجا میاد سوال مهم‌تریه! برای من (امروز که این مطلب را می‌نویسم لشکر تک نفره‌ام)، از یک رنج اومد! رنجی که ناخواسته ایجاد شد و زندگیم را نابود کرد. من را از عرشِ خودم به زیر فرش رسوند. دردناک بود. خیلی (شاید روزی راجبش حرف بزنم اما این‌جا جاش نیست).

می‌گن چیزی که نکشتت، قوی‌ترت می‌کنه. برای خیلی‌ها این‌طور نیست ولی برای من این‌طور بود (چون ترجیح دادم با دردهام مواجه شم تا اینکه رنج‌هام را ادامه بدم). هر دردی هم به تعریف رسالت یا یک ایده ختم نمی‌شه، ولی باز برای من این‌طور بود!

تعریف رسالت

ایران مینیمالیسم یعنی ایرانِ من بهتره مینیمال باشه. این چیزیه که از ارزش‌هام پیروی می‌کنه. روزهایی که نه فقط تمام اهدافم، بلکه خودم را گم کرده بودم، مثل یک معجزه، کاملاً تصادفی، با مطالبی مواجه شدم که انگار زندگی‌نامه خودِ من بود. حال و احوال من بود. مطالبی که فهمیدم از کتابی در حوزه مینیمالیسم اقتباض شده. بعدش را زیاد یادم نیست فقط چشم باز کردم دیدم غرق این دست محتواها شدم و این مفهومی که بهش پی بردم همه جا می‌تونه کاربردی باشه. هرجا که ارزش‌های اصیل هست مینیمالیسم هم هست. گویا مینیمالیسم با ارزش‌های اصیل گره خورده. ارزش‌هایی در تمامی حوزه‌ها و ابعاد زندگی.

این شد که اینجا شد ایران مینیمالیسم چون هیچ‌وقت بی‌غیرت نبودم. هرکسی می‌تونه تعریفی از غیرت داشته باشه. اما برای من فقط یک تعریف داره اون هم اینه که: “خوب به دور و ورت نگاه کنی، و نگی به من مربوط نیست”. تا جایی که یادم میاد همیشه دوست داشتم اگر چیزی می‌دونم یا بلدم به بقیه یاد بدم. آره، این شد که اینجا شد ایران مینیمالیسم، چون بی‌غیرت نیستم.

وقتی می‌دیدم مصرف‌گرایی در جبهه مقابل با مینیمالیسم قرار داره و دائما داره بر سر من و هرکسی که می‌بینم رگباری از احساسات رنج‌آور مثل اضطراب، عدم تمرکز، جلب‌توجه مفرط، عدم استقلال، حس ناکافی بودن و ناامنی می‌ریزه، نمی‌تونستم بی‌تفاوت باشم. چون ناخواسته به واسطه‌ی بینش و تعمقی که از مطالب خونده شده و مطالعات بعدش در حوزه مینیمالیسم به‌دست آورده بودم خوب می‌دیدم زندگی افراد توی چه باتلاقیه و هرلحظه احتمال داره این باتلاق خیلی‌ها را خفه کنه. آره، این شد که اینجا شد ایران مینیمالیسم، چون بی‌غیرت نیستم.

نه که پز خودم را بدم بگم فقط من این مسائل را فهمیدم، نه. خیلی‌ها از این احساسات رنج‌آور مطلع‌اند. خیلی‌ها را می‌بینم که راجبش صحبت می‌کنن. چه از افراد عادی جامعه مثل خودم و چه افراد بزرگ و اندیشمند و مشهور در قاب رسانه‌ها. اما انگار همه منتظرن یک نفر یک کاری بکنه. انگار همه منتظر من هستن! خب خداروشکر، منتظر آدم درستی بودن. بله، این شد که اینجا شد ایران مینیمالیسم.

تعهدی از روی شعور

وقتی دلیل سقوط و رنج‌هاتو می‌فهمی، خیلی مهمه که باشعور باشی. اینکه مواردی را که بهشون پی بردی و یاد گرفتی را روی دیگران تکرار نکنی.

از هرکسی که در بستر دیجیتال فعاله بپرسی واسه کسب درآمد چکار کنی، میگه باید بفروشی، هرچی، فقط بفروش. بپرس واسه فروش باید چکار کنی، میگه باید بازدید بگیری. بپرس واسه بازدید باید چکار کنی، میگه باید جلب توجه کنی. بپرس واسه جلب توجه باید چکار کنی، میگه احساسات مخاطب را بیدار کنی. بپرس واسه بیدار کردن احساسات مخاطب باید چکار کنی، میگه اون را با رنج‌ها یا لذتش مواجه کن. خب بعدش؟ حالا که مخاطب اومد، یقه‌اش کن. نه اون یقه، این یقه. یعنی بترسونش، احساس ناامنی بهش بده، احساس ناکافی بودن بهش بده. بعدش هر آشغالی را به‌عنوان راهکار بهش پیشنهاد بدی می‌خره. به همین راحتی!

اما مسئله اینجاست که این روش بازاریابی با ارزش‌های اصیلِ انسانی در تناقضه. روشی که مصرف‌گرایی را موجب شد. روشی که باعث حالِ بد شد. البته، این روش جوابه. خیلی ساله که درسش را توی بازاریابی پس داده. اما نکته‌ای که کسی متوجه‌اش نشد اینه که در ازای کسب سود مالی، چه بهای سنگینی از جنبه روانی و احساسی به انسان‌ها تحمیل شده!

خیلی سخته راهش را بلد باشی و ازش کَره نگیری مگه نه؟ اره خب، واقعا سخته. ولی من نمی‌خوام انجامش بدم. چون اینجا ایران مینیمالیسم هست و من بی‌غیرت نیستم:

  1. بنابراین اولین قولی که به خودم دادم این بود که هرگز در هیچ‌کجای ایران مینیمالیسم، چه در مطالب، گرافیک، لینک‌سازی‌ها، ارجاعات، پیشنهادات، محصولات و هرچیز دیگه‌ای، عاملی منحرف‌کننده برای جلب‌توجه و برهم زدن تمرکز مخاطب به جهت سواستفاده تجاری به‌کار نبرم. وگرنه عملکردم چه تفاوتی با توسعه مصرف‌گرایی داره؟ تازه بدتر هم هست چون با شعار کمینه‌گرایی پا پیش گذاشتم.
  2. دومین قولم این بود که فلسفه مینیمالیسم را (همان‌طور که ادعا داشتم همه جا می‌تونه کاربرد داشته باشه) در تمام ساختار ایران مینیمالیسم به‌کار ببرم. از طراحی قالب سایت و استفاده از تعداد رنگ‌ها گرفته تا بحث فنی، لینک‌سازی، سئو، و حتی محتواهای متنی و تصویری. به قولم هم عمل کردم. در طراحی قالب کلیِ سایت تنها از 3 کد رنگ #121212 ، #888888 و #EEEEEE استفاده کردم و انتخاب این 3 کد رنگ هم در ارتباط با مفهوم فلسفه مینیمالیسم هنر بوده (البته که برخی جاها به ناچار و خیلی جزئی رنگ‌های دیگه وجود داره). در تولید محتوای متنی و تصویری هم کمینه‌گرایی را رعایت کردم تا با کم‌ترین عبارات مفهوم را برسونم و اضافه‌گویی نکرده باشم.
  3. سومین قولم شاید بگید ربطی به مینیمالیسم نداره (که از نظر من داره)، اما مطمئن‌ام تَهِ تَهِ دل همه‌ی آدماست؛ “امور خیریه”. به خودم قول دادم که 12 درصد از درآمدهای بالقوه و بالفعل ایران مینیمالیسم، سالانه صرف 12 گروه (هر گروه 1 درصد) بشه. هر گروه در طول 12 ماهِ سال (ماهانه) این مبالغ را دریافت خواهند کرد. البته که ترجیح‌ام اینه که برای گروه‌ها سرمایه‌گزاری انجام بشه تا اینکه مبالغ مستقیماً هزینه بشه که اون هم در آینده جای بحث و مشارکت داره. لیست این 12 گروه هم به‌زودی منتشر می‌کنم.
  4. چهارمین قولم مربوط به محصولات و خدمات غیرفیزیکی ایران مینیمالیسم هست که تماماً گارانتی بازگشت وجه 88 درصدیِ بدون قید و شرط دارن (چون 12 درصدِ مربوط به امور خیریه پس داده نمی‌شه. همینه که هست، بزارین روی حساب باقیات و صالحات خودتون). گارانتی هم جز یک سوال، اکیداً هیچ شرط دیگه‌ای نداره. یعنی فقط یک سوال از شما برای عودت پول‌تون پرسیده می‌شه. اون یک سوال هم در مورد عقیده قلبی شماست؛ آیا بعد از استفاده از محصول یا خدمات، احساس کردید ارزش پولی که پرداخت کرده بودید را داشت یا نه. اگر پاسخ‌تون نه بود، تنها همین پاسخ کافیه تا 88 درصد پول‌تون را پس بدیم. فقط یک چیز بین من و شماست: صداقت. یکی از ارزش‌های اصیلِ که با مینیمالیسم گره خورده.

من فقط شروع کردم

و در انتها صادقانه اقرار می‌کنم که ایران مینیمالیسم متعلق به من یا کسی نیست. هرکس می‌تونه تعلق خاطر نسبت به این مجموعهء ساختارشکن داشته باشه. هم از مطالب و خدمات مجموعه بهره‌مند بشه و هم خودش عضوی از ارائه کنندگان مطالب یا خدمات و محصولات مینیمال در این مجموعه باشه. بنابراین دَرِ همکاری و تعامل به روی تمام علاقه‌مندان بازه و می‌تونن در صفحه تماس با ما درخواست همکاری ثبت کنن تا علاوه بر گسترش مخاطبان مجموعه، به توسعه خالقان ارزش هم کمک کرده باشم.

مینیمالیست

مینیمالیست

موسس و مدیر مجموعه ایران مینیمالیسم و مجری صفر تا صد پروژه کمینه‌گراییِ ایران

ایران مینیمالیسم | IranMinimalism